Tid för Caparros? manchester united sweater

Från att vara inom röra avstånd från Champions League fotboll, för att languishing i nedgrävningszonen. Frank Tigani frågar om tiden är klar för Joaquin Caprros på Real Mallorca.

Mallorca var redo att göra historia. Efter tre segrar och två dragningar som såg dem sitta på tredje plats i La Liga, var allt de behövde slå Getafe och de skulle spela in det bästa någonsin att starta en ligakampanj i sin historia. Saker tittade upp.

De var även vågade att drömma större. “Vi kan inte förlora det faktum att vårt främsta mål är att stanna upp”, säger mittfältaren Tomas Pina. “Men bortom det finns det ingen anledning att vi inte kan sträva efter att uppnå större saker. Vi är ett ambitiöst lag. “En plats i Europa verkade realistisk medan även en lutning för att kvalificera sig till Champions League inte verkade helt bortom dem. Förra säsongen kom de inom röra avståndet för att göra betyget. Kanske den här säsongen skulle de faktiskt göra det. fotbollströjor barn neymar

I en fotbollskultur som är fabled för hur lätt dispensable är dess ryssar att det var rykten om att Joaquin Caparros, mästermindan bakom klubbens svullnad tidiga säsongssucces, skulle erbjudas ett kontrakt som skulle se honom stanna kvar på Balearerna fram till 2016. Sådana långa erbjudanden är nästan oerhörda i Spaniens ledande landskaps flyktiga vatten.

svensk landslagströja (13)

Men det spredde inte exakt för att planera för Caparros sida. De blev ångrade vid Colosseum Alfonso Perez och med sig gick deras chans att göra historia. Och tyvärr för Los Bermellones visade sig deras förlust i södra Madrid inte vara en engång.

Mallorca fortsatte att förlora sina nästa fem matcher i ligan. De har faktiskt inte vunnit sedan deras 2-0 seger över Valencia i slutet av september – i alla tävlingar. Efter deras förlust för Athletic Bilbao på lördag är de nu vinlösa i 11 La Liga-matcher. Från höjderna för att vara på tredje plats och i strid med den europeiska fotbollen har de nu sjunkit till en lågt 18: e position och ska de inte snabbt åtgärda deras nuvarande situation, det enda de kommer att kämpa för kommer säsongens slutperiod är överlevnad.

Caparros lag tidigare har aldrig varit känt för att spela fin fotboll. Men hans direkt, defensivt disciplinerade och fysiska aggressiva inställning till spelet har varit känt för att få ganska bra resultat, som hans framgångar i Sevilla och senare Athletic Bilbao intygar. Men defensivt Mallorca har varit en shambles. Deras centrala defensiva brasilianska duo Pedro Geromel och Anderson Conceicao har varit i hjärtat av ett försvar som har läckt 31 mål i sina sista fyra matcher – 11 av dem har kommit i sina senaste tre matcher.

Mallorca har sina problem i den andra änden också. Målen har helt enkelt torkat upp med att hantera ett mål i sina sista sex matcher över alla tävlingar. Det kom givetvis från Tomar Hemed, som har nettat sju av klubbens 14 i La Liga. Men deras överlit på sin israeliska marksman har bidragit till deras undergång som han själv nyligen har kämpat för form. frankrike fotbollströja